تصاویر برجسته

 
CopyRight 2011 - BistoonWall.com

آمار کاربران

نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .

    غار پراو(پرو)

غار بزرگ و عمیق پراو، در استان کرمانشاه ، در دامنه کوه 3357 متری پراو، در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارد . غار پراو از کف یک گودال تقریباً گرد و تونل مانند شروع شده سپس در طول گذرگاهی با شیب زیاد و حجره وسیع که در آنها تخته سنگ های بزرگی از بقایای یک توده برفی دیده می شود ادامه می یابدبعد از عبور از راهی تنگ و 6 متر فرود به سمت پایین از میان تخته سنگهای  بزرگ به یک تالار بلند می رسیم. در اینجا سقف غار حدود 20 درجه به طرف پایین شیب پیدا می کند تا این که در یک نقطه پست به منطقه لغزنده  و تنگ گلی می رسد. طول این قست نزدیک به 2 متر است پس از گذرگاه ناگاه ارتفاع می یابد و رفته رفته بیشتر می شود تا جایی که به 10 متر ارتفاع و پهنا می رسد و دوباره در سمت راست غار و کنار مدخل اصلی گذرگاه، چشمه آب شیرین قرار دارد که در همین سمت با کاهش سریع طول مقطع به تالاری دیگری تبدیل می گردد سپس به دو حفره که به ترتیب 6 و 7 متر عمق دارد بر می خوریم و بعد از آن تشکیلات استلاگمیتی قرار دارند. بعداز طی این مسیر به  گودال بزرگ 37 متری می رسیم که دیواره کاملاً مشخص و مستقل دارد و می توان گفت که این قسمت سخت ترین صخره را در غار پراو تشکیل می دهد. پنجمین گودال با دیواره 15 متر و عرض 1 متر می باشد که در زیر آن مسیر با تشکیلات استلاگمیتی درکف غار شروع می شود و به صورت یک گذرگاه رودخانهای باريک ولی با تزیینات زیبا ادامه می یابد.

 بعد از 21 متر هفتمین گودال که توالی حفره های کوچک است شروع می شود در اینجا 7 تا 8 دیواره کوچک تر وجود دارد که مجموعاً 30 متر از گذرگاه را تشکیل می دهند و به گودال چکمه ای شکلی به طول 39 متر می رسند. گودال ها ی 9 و 10 به طول 30متر قبل از حفره یک قرار دارند.

 گلی که بیشتر دیواره های غار پراو را می پوشاند. در مقطع پایین تر  از زیر سیزدهمین گودال ضخیم بوده و ساختمان هایی که به وجود  آورده جالب به نظر می آیند. پانزدهمین گودال یک دیواره فرو رو می آیند. پانزدهمین گودال یک دیواره فرو رو می باشد و در جهت گذرگاه  رودخانه ای پیش می رود بزرگ ترین گودال غار پراو گودالی است که پس از حفره 2 قرار دارد و عمق ان 42 متر است. این گودال در نیمه راه مسیر قرار دارد.

دو حفره 7 متری و 22 متری با شیب زیاد پس از این گودال بزرگ قرار دارند. پس از طی مسیرهای یاد شده از گذرگاهی با گودال های کوچک می گذریم که آن را مسیر 39پله ای می نامند سپس از دو چاه 15 و 35 متری عبور کرده و با طی گودال های کم عمق به انتهای سیفونی غار در کنار آب می رسیم.

این غار در کوه پراو که جز سلسله جبال زاگرس می باشد قرار گرفته . کوه پراو در شمال شهرستان کرمانشاه واقع شده و به تنهایی منطقه وسیع را در طول حدود 27 کیلومتر شرقی غربی و 14 کیلومتر شمالی جنوبی در استان باختران به خود اختصاص داده است . به علت بافت آهکی و بارندگی شاید در جایگاه غارهای ناشناخته فروان است.   

 

 ارسال شده در مورخه : جمعه، 4 شهريور ماه، 1390 توسط bahram  پرینت

مرتبط باموضوع :

 تمرينات هوازي چيست  [ چهارشنبه، 9 آذر ماه، 1390 ] 3443 مشاهده
 چگونه از باتوم استفاده کنیم  [ سه شنبه، 20 تير ماه، 1391 ] 2504 مشاهده
 نسخه رفع خستگی در کوه  [ دوشنبه، 27 تير ماه، 1390 ] 3149 مشاهده
 کیسه خواب چگونه به حفظ دمای بدن کمک میکند؟  [ شنبه، 8 اسفند ماه، 1394 ] 919 مشاهده
نام شما: [ کاربر جدید ]

(ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

: بازدید از غار پراو
(امتیاز : 1)
توسط yousef_sorninia در مورخه : پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348
(مشخصات کاربر ) http://www.usef.blogfa.com

با یاری از ایزد توانا و همرای جمعی از دوستان خوب توانستیم برنامه ای موفق و کم نظیر در سه مرحله و 9 رو.ز فعالیت جهت بازدید ، روکوبی ، اکتشاف و پاکسازی در غار پراو اجرا نمائیم .

گزارش کامل این برنامه در اولین فرصت چاپ و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت .

[ ارسال جوابیه ]
: محمد داهیم
(امتیاز : 0)
توسط ميهمان در مورخه : پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348

 سلام  خدا قوت مطالب مفید بود

[ ارسال جوابیه ]امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت _REPORTCONTENT

اشتراک گذاري مطلب