تصاویر برجسته

 
CopyRight 2011 - BistoonWall.com

آمار کاربران

نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
Bistoon Wall: آموزش

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

 شرایط لازمه کوهنوردی

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: شرایط لازم برای کوهنوردی شامل موارد ذیل می باشد:

 

1- ماهیچه های قوی پا

 

برای کوهنوردی نیاز به ماهیچه های قوی، به خصوص ماهیچه های پا دارید زیرا هنگام بالا رفتن از کوه ماهیچه ها مجبورند وزن بدن و کوله پشتی را تحمل کنند، بنابراین اگر قصددارید در یک مسیر کوهستانی پیاده روی کنید، یک هفته قبل از آن مواد غذایی حاوی منیزینم مانند سیب زمینی و اسفناج را در رژیم غذایی خود بگنجانیدتا از کشیدگی ماهیچه ها پیشگیری کنید. همچنین می توانید از مواد غذایی نمکی مانند بادام زمینی نمکی استفاده کنید.

نویسنده : bahram
بازدید [ 98 ]

 

 سندرم هارنس: خطری که سنگنوردان بی احتیاط را تهدید می کند 

  انجمن پزشکی کوهستان ایران: سندرم هارنس از بیماریهای خطرناک در ورزش سنگنوردی و صعودهای ورزشی است.  این بیماری معمولا در اثر پاندول شدن و عدم امداد و نجات به موقع، بی تجربگی فرد، عدم آمادگی جسمانی و . . . بوجود می آید. در این مقاله با این بیماری بیشتر آشنا می شویم:  

نویسنده : bahram
بازدید [ 87 ]

  

مناطق 5گانه تنفسی برای سنگنوردها

 

با وجودی که بسیاری بر این باورند که عملکرد فیزیکی در سنگنوردی صرفا متکی به قدرت انگشتان، پنجه‌ها و به طور کل عضله‌های بالاتنه است، اما مانند هر ورزش دیگر،‌ سیستم تأمین‌کننده‌ی انرژی و دستگاه تنفسی برای صعود موفق یک سنگنورد نقشی حیاتی ایفا می‌کند. قلب نیز یک عضله است و نسبت به قدرتی که دارد می‌تواند با به گردش درآوردن جریان خون در بدن، عملکرد دستگاه‌های مختلف را تحت تأثیر قرار دهد. کارایی قلب را در بدن با تعداد ضربان ماکسیمم آن در یک دقیقه می‌سنجند. در یک حساب سرانگشتی، میزان ضربان ماکسیمم هر فرد را می‌توان با کسر سن او از عدد 220 به‌دست آورد. (مثلا برای یک فرد 25 ساله این عدد 195 محاسبه می‌شود.) به طور طبیعی، در ورزشکاران این میزان از نتیجه‌ی این فرمول می‌تواند بیشتر شود.

نویسنده : bahram
بازدید [ 822 ]

  

درکوهنوردی چه آبی را همراه خودمان ببریم؟

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بدن انسان در شرایط استراحت به ازای هر کیلوگرم وزن معادل یک سی سی آب در ساعت نیاز دارد. این مقدار برای یک فرد 70 کیلوگرمی حدود 7/1 لیتر در روز خواهد بود.

این میزان با افزایش فعالیت بدنی و در شرایط محیطی مختلف تا بیش از 10 لیتر در روز می تواند برسد.

 مواد محلول در آب معمولی شامل مواد معدنی و عناصر مختلف مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیوم و بسیاری املاح دیگر می باشد.

 این الکترولیتها و دیگر مواد مورد نیاز بدن از طریق آب و نوشیدنی های مختلف تامین می شوند.

 کمبود هر کدام از الکترولیتها و عناصر مختلف می تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد بدن بویژه در شرایط دشوار همچون ورزش کوه نوردی شوند. 

نویسنده : bahram
بازدید [ 966 ]

 درد عضلات بعد از ورزش

 

 

وقتی کوهنوردی یا هر ورزش دیگری را انجام می‌دهیم، عضلات ما گلوکز (قند) را از خون می‌گیرند تا برای تولید انرژی از آن استفاده کنند. انرژی در حرکت عضلات به ما کمک می‌کند.

ماده زائدی که در هنگام ورزش کردن در بدن ما تشکیل می‌شود شامل اسیدی به نام «اسید لاکتیک» است.هر چقدر عضلات ما گلوکز یا قند بیشتری مصرف کنند، اسید لاکتیک بیشتری تولید می‌کنند.اسید لاکتیک مثل سمی است که در عضلات جمع می‌شود. بعد از مدتی، بر میزان اسید لاکتیک افزوده می‌شود و به حدی می‌رسد که عضلات را به درد می‌آورد، در نتیجه مجبور خواهیم شد ورزش را متوقف کنیم.

علاوه بر اسید لاکتیک، سم‌های دیگری نیز تولید می‌شوند. این سم‌ها وارد خون می‌شوند و خون آنها را به تمام بدن از جمله مغز منتقل می‌کند. در نتیجه شما احساس خستگی می‌کنید و تمایل به استراحت پیدا می‌کنید.

 

 وقتی استراحت می‌کنید، جریان خون، اسید لاکتیک و سم‌های دیگری را که در عضلات و مغز جمع شده‌اند، از آنجا دور می کنند. بعد از مدت کوتاهی مغز و بدن شما سرحال می‌شود و می‌توانید ورزشتان را ادامه بدهید. هنگامی که بر اثر ورزش، مقدار اسید لاکتیک در عضلات شما بالا می رود، باعث خستگی و احساس ضعف در عضلات می شود. بنابراین استفاده از مواد غذایی که در بدن شما باعث بروز پاسخ قلیایی گردد و اسید را خنثی کند می تواند از خستگی شما بکاهد، مانند سیب ، پرتقال، توت فرنگی  ، لیمو، گلابی  ، سیب زمینی،  اسفناج، خیار ، ترب، تربچه و سایر میوه ها و سبزیجات.

برداشت از کانال تلگرامی کوهنورد

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نویسنده : bahram
بازدید [ 828 ]