تصاویر برجسته

 
CopyRight 2011 - BistoonWall.com

آمار کاربران

نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
Bistoon Wall: آموزش

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

 هر کوهنورد یک امدادگر"

 

توصیه های لازم در هنگام درخواست کمک از گروههای نجات در حوادث کوهستان

 ** در زمان وقوع حادثه ابتدا خونسردی خود راحفظ کنید احتمال خطا و اشتباه در زمان هیجان حادثه خیلی زیاد هست .

 ** قبل از هرکاری از سطح حادثه تعداد نفراد درگیر حادثه تعداد مصدومین اطلاع کسب کنید که به گروه نجات اطلاع دهید.

 ** تلفنی با گروه نجات 112 تماس برقرار کنید .

 ** توجه داشته باشید مکالمه باید خیلی کوتاه باشد و ابتدا خود را معرفی کنید .

** اطلاعات حادثه را با صدای واضح و رسا به گروه نجات منتقل کنید.

 

 

 ** به سوالات اوپراتور خوب گوش کنید و درست جواب بدید .

 ** ادرس محل حادثه و راه دسترسی به محل را کامل به اوپراتور بگویید.

 

نویسنده : bahram
بازدید [ 107 ]

 


 چرا ورزشکاران نباید نوشیدنی سرد بنوشند؟ 

اول اینکه چرا آب می خوریم ؟ و دوم اینکه بهتر است آن را گرم بنوشیم یا سرد ؟

ما باید این نکته را بدانیم که نوشیدنی چه سرد باشد و چه گرم وقتی وارد معده انسان می شود، تا درجه حرارت آن به ۳۷ درجه سانتی گراد نرسد، نمی تواند از معده خارج شود و اگر گفته می شود که ورزشکاران نوشیدنی سرد ننوشند به همین دلیل است.

چون وقتی نوشیدنی سرد باشد مدتی زمان لازم است تا این نوشیدنی در بدن گرم شود و به دمای ۳۷ درجه برسد و بتواند از طریق روده جذب بدن شود.

در کل دمای آب مصرفی برای انسان نباید پایین تر از ۴ درجه سانتی گراد باشد ولی این موضوع برای ورزشکاران کاملا متفاوت است.

زیرا این افراد از آب برای لذت بردن استفاده نمی کنند و آن را بیشتر برای تامین آب بدن در طول فعالیت های فیزیولوژیکی نیاز دارند.
بنابراین دمای آب نوشیدنی ورزشکاران به خصوص هنگام حین تمرینات نه تنها باید بالای ۴ درجه سانتی گراد باشد، بلکه در اغلب موارد دمای آن را بالای ۱۲ درجه سانتی گراد در نظر می گیرند.

در واقع ورزشکاران نیاز دارند که آب مصرفی شان در جریان تمرینات به سرعت و با کمترین اتلاف وقت جذب بدن شود تا آب از دست رفته بدن را از طریق تعریق بدن جبران کنند و به همین دلیل هرچه دمای آب به دمای طبیعی بدن نزدیک تر باشد، این فاصله زمانی بین نوشیدن آب تا جذب آن در روده کمتر خواهد بود و در نتیجه ورزشکار در میدان مسابقه عملکرد بهتری خواهد داشت.
در گذشته تصور بر این بود که مصرف آب حین ورزش بازده فرد را کاهش می دهد و حتی ممکن است به وی آسیب بزند، ولی آنچه ما امروز به آن معتقدیم این است که فردی که هنگام فعالیت شدید بدنی گاهی یک تا ۴ لیتر آب از دست می دهد، از ۳ ساعت پیش از شروع فعالیت باید مایعات را به صورت تدریجی ( حداقل ۲ تا ۳ لیوان ) بنوشد و بعد برحسب شدت و مدت فعالیت بدنی، هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه مایعات نوشیده شود تا به نحوی آب از دست رفته بدن به این طریق جبران شود.
بنابراین نوشیدن آب برای ورزشکاران یک لذت نیست بلکه یک ضرورت است.

"کانال روزنامه کوهستان"
نویسنده : bahram
بازدید [ 95 ]

 چگونه با شکستگی ها برخورد کنیم

بررسی کلی بیماراز نظر صدمات عضلانی-اسکلتی اندام:

 

 

 

1-برداشت کلی از صحنه تروما

 

 

2-ارزیابی مصدوم : ابتدا باید راه هوایی و تنفس مصدوم را کنترل کرده وسپس به بررسی علایم حیاتی و گردش خون می پردازیم.

3-پوششهای مصدوم را با قیچی باز کرده و در صورت مشاهده هر گونه خونریزی اقدامات زیر انجام را می دهیم:

 از آنجایی که یکی از عوارض شایع شکستگی استخوان شوک است، اگر شکستگی باز نباشد با فشار مستقیم بر روی ناحیه، خونریزی را کنترل و متوقف می کنیم و در صورت بیرون زدگی استخوان، از دادن فشار برروی ناحیه جدا خودداری کرده و از یک پانسمان استریل خشک برروی ناحیه استفاده می کنیم. 

نویسنده : bahram
بازدید [ 98 ]

 امداد رسانی در حوادث کوهستان

 

اگر در هنگام کوهنوردی یا گشت در  طبیعت گم شدید با کمک روشهای زیر میتوانید درخواست کمک کنید:

 علامت دهي و درخواست كمك:

 مثل تمامی مهارت های زنده مانی دیگر که باید قبل از قرار گرفتن در شرایط بقا بیاموزید ، علامت دهی برای درخواست کمک نیز می بایست قبل از این که به آن نیاز پیدا کنید فرا گرفته شود.

شرایطی وجود دارد که شما برای نجات خود ناگزیرید که از ارسال علامت درخواست کمک استفاده نمایید تا توسط آن بتوانید فرد یا افرادی را که در دوردست قرار دارند را از وجود خود آگاه سازید. در صورتی که شما دو روش ارتباطی رادیویی (تلفن همراه ، بیسیم ، ...) و صوتی(سوت ، ...) را در اختیار نداشته باشید اساسا مجبور به استفاده از سیگنالهای بصری هستید. بسته به وضعیت شما و همچنین مواد در دسترس ، شما می توانید با استفاده از چراغ قوه یا هدلامپ ، آینه ، آتش ، دود ، منور و روش های مشابه اقدام به ارسال سیگنال کمک کنید.

نویسنده : bahram
بازدید [ 88 ]

 روش های شستن ظروف بدون آب یا مواد شوینده در طبیعت:

 

خوردن غذای خوشمزه موقع پیک نیک یا کمپینگ خیلی لذت بخشه، اما وقتی نوبت به شستن ظرفها میرسه، دردسرها هم شروع میشه. اگه دوست دارید اوقات لذت بخشی رو در کمپتون بگذرونید، بهتره از تلنبار شدن ظرفهای کثیف جلوگیری کنید. نبود سینک یا آب جاری بیرون از خونه کار رو کمی سخت می کنه، اما روش هایی وجود داره که شما بتونید بدون نیاز به آب زیاد یا حتی مواد شوینده هم ظروف خودتون رو تمیز کنید.

 

نویسنده : bahram
بازدید [ 96 ]