تصاویر برجسته

 
CopyRight 2011 - BistoonWall.com

آمار کاربران

نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
Bistoon Wall: مکان های دیدنی

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

پنج آبشار بلند ایران

 سرزمین ایران به جهت جغرافیای خاص خود و احاطه شدن آن توسط رشته کوه های مختلف ، سرمنشا آبشار های کوچک و بزرگ زیادی است.

تا کنون برسی علمی دقیقی بر روی آبشارهای ایران انجام نگرفته است و حتی هنوز بر سر ارتفاع بسیاری از آبشارها اتفاق نظر وجود ندارد. تنها منبع موجود و قابل استناد برای آبشار های ایران کتاب “آبشار های ایران” نوشته مجید اسکندری از انتشارات ایرانشناسی است.

به طور کلی آبشار ها به لحاظ نوع ، سرعت ، حجم آب ، ارتفاع ، عرض و بسیاری از پارامترهای دیگر تقسیم بندی می شوند اما پارامتر ارتفاع آبشار مهم تر از سایر پارامتر ها می باشد ولی اندازه گیری ارتفاع دقیق اکثر آبشارهای ایران به جهت دور افتاده و صعب العبور بودن مسیرهای دسترسی به آنها کار بسیار دشواری می باشد و بایستی برای ارتفاع آنها از روش حدس و گمان و یا روش های تخمینی قدیمی استفاده کرد.

آبشارهای ایران به طور کلی در دو دسته دائمی و فصلی قرار می گیرند. بر اساس تحقیقات انجام شده تا تا سال ۱۳۹۰ تعداد آبشار دائمی ایران ۳۹۲ و تعداد آبشار های فصلی ایران در حدود ۳۰۰ آبشار است. آبشارهای دائمی ایران در تمام طول ساری جاری هستند اما حجم آب آنها با توجه به فصل و میزان بارش ها متغیر است.

با توجه به اینکه جنگل های غرب گیلان و همینطور مناطقی در سواد کوه و نقاط دورافتاده ای در زاگرس مستعد کشف آبشارهای مرتفع هستند و هر از چند گاهی آبشاری مرتفع در آن نقاط کشف می شود اما فعلا می توان بر روی ۵ آبشار دائمی مرتفع ایران اتفاق نظر داشت.

البته ارتفاع این ۵ آبشار به طور دقیق مشخص نیست و ارتفاع آنها به صورت تخمینی عنوان می شود

در ادامه پنج آبشار مرتفع دائمی در ایران معرفی می شود:

نویسنده : bahram
بازدید [ 1454 ]

 آبشار خرپاپ

 آبشار خرپاپ در استان آذربایجان غربی واقع است. شهرستان پیرانشهر، واقع در استان آذربایجان غربی و در فاصله 129 کلیومتری جنوب شهرستان ارومیه قرار دارد. جنگل های سرسبز و خوش آب و هوای پردانان در 22 کیلومتری جنوب پیرانشهر و بر سر راه جاده پیرانشهر به سردشت واقع گردیده است که جاری بودن رودخانه دائمی و خروشان پردانان که یکی از سرچشمه های اصلی رود زاب کوچک است بر زیبایی آن افزوده است.روزنامه کوهستان؛این جنگل ها که تا برف های دائمی کوه های مرزی ایران و عراق امتداد دارند توجه هر طبیعت گردی را به سوی خود جلب می کند.

کوهها جنگلها دره ها و رودهای منطقه پیرانشهر دست در دست هم داده اند تا با به نقش کشیدن تابلوهایی زیبا و بی بدیل از طبیعت، تحسین هر بیننده ای را از این نقاش توانا برانگیزند. یکی از این مناظر زیبا و بی نظیر آبشار خروشان و پر آب خرپاپ است که در میان جنگل های سر سبز پردانان جاری می باشد. خرپاپ در زبان کوردی به معنی جای قشنگ و زیبا و دارای آب فراوان می باشد. این آبشار زیبا که در بین کوهستان های شهرستان پیرانشهر واقع شده است. مردم محلی این منطقه را بنام (زه ویان) می شناسند. کوههای پوشیده از درختان جنگلی و پوشش گیاهی و عبور رودخانه ای عظیم و پر آب، این منطقه از کردستان را به یکی از زیباترین نواحی ایران  تبدیل کرده است.

 

"کانال روزنامه کوهستان"

نویسنده : bahram
بازدید [ 994 ]

 غارها و گاز رادن

 

رادن گازی پرتوزا از خانواده اورانیوم-رادیوم است که معمولا از هسته اورانیوم 238 پس از طی چند دوره تجزیه خارج می شود. این گاز بدون رنگ، بدون بو، سنگین، با توانایی حرکت کند است، که معمولا در غارها و در امتداد شکستگی ها خارج می شود و به ویژه در بخش پایانی تونل و غارها جمع می گردد. از ایزوتوپ های مهم گاز رادن، رادن222 است که از رادیوم 226 با پرتو آلفا در خانواده ی اورانیوم-رادیوم تولید می شود. نیمه عمر رادن یاد شده بیش از سه روز نیست که آن هم در مرحله ی بعد به رادیوم218 تبدیل خواهد شد. هسته های رادیوم ایجاد شده با پرتوزایی قوی و خاصیت یون سازی که دارند، به هنگام تنفس خطراتی را بوجود می آورند. رادن تنفس شده به تدریج به رادیوم تبدیل می شود و در حفره های داخلی شش های غارنورد بر جای می ماند. این رادیوم، می تواند عاملی برای بیماری سرطان دستگاه تنفسی باشد. خوشبختانه، در غارهای آهکی، به دلیل پرتوزا نبودن مواد آهکی، مقدار گاز رادن به کمترین میزان ممکن کاهش می یابد و در بیشتر موارد پایین تر از مقدار خطرناک است. از این رو در این غارها غارنوردان تا حد زیادی از ایمنی برخوردارند. با وجود این هر از گاهی باید با پایش های علمی میزان گاز رادن موجود در این غارها را سنجید. جای خوشوقتی است که بسیاری از غارهای ایران از نوع غارهای آهکی هستند. با این وصف در صورت لزوم توقف های طولانی در این غارها، باید اندازه گیری های لازم انجام پذیرد. در غارهایی که جنس سنگ های در برگیرنده ی دیواره از نوع سنگ های آذرین باشد، انجام این امر از سوی متخصصان امری بسیار ضروری است. اندازه گیری گاز رادن به وسیله ی دستگاه های ویژه امکان پذیر است.

نویسنده : bahram
بازدید [ 875 ]

تنگ بوان

در استان فارس واقع است. تنگ بوان در جنوب شرقی شهرستان نورآباد در حاشیه جاده فرعی نورآباد به جاده اصلی شیراز-اردکان واقع شده است. اين گردشگاه به علت نزديكي به جاده اصلي، در محور چهار استان فارس، بوشهر، خوزستان و كهگيلويه و بويراحمد قرار گرفته و امكان دسترسي ساكنان شهرهاي پر جمعيت اين استان ها را در فاصله زماني مناسب فراهم مي آورد. زير حوزه آبخيز وسيع و منطقه جنگلي پر باران بالادست اين تنگ، موجب فراواني آب شيرين و گواراي تنگ بوان شده است، به طوري كه در طول سال (به ويژه در فصل بهار) از روي اغلب ديواره هاي صخره اي تنگ، آبشارهاي زيبا سرازير مي شوند. اين منطقه پر آب، از زمان هاي قديم محل ييلاقي طوايفي از عشاير ممسني بوده كه به باغ داري و دام داري مي پرداخته اند. درختان گردوي تنومند باغ هاي اين منطقه، عمري طولاني دارند. بعضي از اين درختان تا شعاع 10-15 متري از ورود نور آفتاب به زير درختان جلوگيري مي كنند. اختلاف درجه حرارت اين تنگه با نورآباد در روزهاي گرم تابستان، گاه به بيش از ده درجه سانتي گراد مي رسد. منطقه نور آباد ممسني از مناطق گرمسير محسوب مي شود و ميانگين درجه حرارت آن در تابستان در حدود 30 درجه سانتي گراد بالاي صفر است. با اين وجود تنگ بوان با دماي حدود 20 درجه سانتي گراد از توانمندي گردشگاهي قابل توجه در جذب گردشگران برخوردار است. از ديگر مزاياي اين تنگ، راه ارتباطي آسفالته آن است. تنگ بوان منطقه سردسیری نورآباد ممسنی است که محل ییلاق عشایر منطقه است.

کانال باشگاه طبیعت گردان ایران

نویسنده : bahram
بازدید [ 873 ]

 تنگ زندان

مساحت 54 هزار و 291 هكتار در چهارمحال و بختياري واقع شده است .دره تنگ زندان سبزکوه در این منطقه یکی از مرتفع ترین و خشن ترین کوه های این استان بین شهرستان های اردل، لردگان و بروجن قرار دارد و دارای چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی است . به دلیل شیب زیاد و نبود راه مالرو، كه حتي اجازه ورود به عشاير را نمي دهد شاید تنها نقطه بکر استان باشد. این دره زیبا حدود ۱۰ آبشار مرتفع را در دل خود جای داده است که آبشارهای آتشگاه ، دره عشق ، تونل کوهرنگ و تنگ زندان از مهم ترین و زیباترین آنها هستند.

نویسنده : bahram
بازدید [ 948 ]